
Carnet ATA
Carnet ATA to międzynarodowy dokument celny, który pełni jednocześnie funkcję wniosku o wydanie pozwolenia na korzystanie z procedury odprawy czasowej, zgłoszenia celnego oraz dokumentu zabezpieczającego należności przywozowe. Jest to praktyczne rozwiązanie dla przedsiębiorców i organizatorów wydarzeń, umożliwiające czasowy wywóz towarów bez konieczności uiszczania cła i podatków.
Karnet ATA może być stosowany w przypadku towarów wywożonych w celach akwizycyjnych i wystawienniczych, takich jak próbki czy wzory handlowe, towarów przeznaczonych na targi i wystawy, a także wyposażenia zawodowego. Dokument ten jest ważny przez 12 miesięcy, jednak należy pamiętać o przestrzeganiu terminu powrotnego wywozu, który jest wyznaczany przez odpowiedni urząd celny.
Podstawy prawne stosowania Karnetu ATA:
- Konwencja celna w sprawie karnetu ATA dla odprawy warunkowej towarów (Konwencja ATA), sporządzona w Brukseli dnia 6 grudnia 1961 r. (Dz. U. Nr 30 z 1969 r. poz. 242), zwana „Konwencją ATA”.
- Konwencja dotycząca odprawy czasowej, sporządzona w Stambule dnia 26 czerwca 1990 r. (Dz. U. Nr 14 z 1998 r. poz. 61 oraz Dz. U. z 2002 r. Nr 198, poz. 1668), zwana „Konwencją stambulską”.